Úkolníček pro Slůňata

ČARODĚJNICKÁ ŠKOLA SLŮŇÁTEK

Naše malé čarodějnice a čarodějové, posíláme vám čarodějnickou školu.

Vaše paní učitelky Dana a Míša

Pálení čarodějnic patří doposud k velmi živým zvykům. Filipojakubská noc z 30. dubna na 1. květen bývala jednou z magických nocí. Doufáme, že si vytvoříte čarodějnici z papíru a na rozdělaném ohni opečete špekáčky.

LOGOPEDIE

Povídání o čarodějnici- rozvoj slovní zásoby


Popis čarodejnice  (myslíš si, že čarodějnice je hodná, nebo zlá, co má na sobě za oblečení, co má na rukou, na nose)
Co všechno čarodějnice potřebuje- VYTLESKEJ SLABIKY- létající koště, kouzelnou knihu, čarovnou hůlku, kotel, kouzla, kocour, černý havran, netopýr, had, žába, pavouk …)
Kdyby si byl čarodějnice/čaroděj, jak by ses jmenoval, jak by se jmenovala tvoje maminka/tatínek/sourozenec (Barbulín, Evelína, Gertrúda …)
Kde se všude  můžeme v pohádce setkat s čarodějnicí ­(Perníková chaloupka, Mrazík, Princezna ze mlejna, Malá čarodejnice apod)
Logo cvičení- čarodějnice letí na koštěti (fííííí), dýchá na křišťálovou kouli (chůůůů), startuje koště (vrn, vrn /hn, hn), čaruje (abraka dabra)
Jak by si jinak řekl čarodějnice- (Ježibaba, Jaga Baba, Kouzelnice)

TVOŘENÍ

Vytvoříme si ježibabu z papíru, kterou můžete na ohni upálit.
Potřebujeme - pastelky, nůžky, lepidlo, klacík/špejli, 2x bílý papír
Děti mohou malovat dle své fantazie, nebo jim můžete nakreslit tvar a děti si ji vybarví pomocí pastelek.


MÍCHÁNÍ LEKTVARU

Potřebujeme: ocet, sodu, potravinářské barvivo, barevné tempery, jar
1. Skleněnou nádobu naplníme do poloviny octem, přidáme barvu, hladinu můžeme posypat třpytkami.
2. Přidáme saponát a jemně zamícháme kovovou lžičkou, aby se vše promísilo.
3. Nádobu postavíme doprostřed plechu/na zem. Přidáme vrchovatou lžičku jedlé sody a sledujeme, co se bude dít.POHYBOVÁ CHVILKA


Čarodějnická dráha
Naše čarodějnice je velmi nepořádná – támhle je pohozená židle, koště, na zdi jsou veliké pavučiny, ze kterých visí pavouci, na zemi je smetí, no určitě by se vám v takovém domečku vůbec nelíbilo.

Ale pojďme si to vyzkoušet. Nejdříve si vystřihneme 10 pavouků z papíru (nebo si můžeme vyrobit z plata od vajíček), poté si uděláme doma/venku překážkovou dráhu do které rozmístíme pavoučky, které děti budou v průběhu dráhy sbírat.
Na překážkovou dráhu můžeme použít: lano, provázky (na pavučinu), pařezy, židli (podlézání/přelézání), stůl, palety, položený žebřík, prkno, tyč, koš (vlézání, vylézání) apod …Hledání pavouků
Pokud děti posbíraly všechny pavouky v překážkové dráze, můžeme je využít na hledání. Schováme pavouky na zahradě a necháme děti, aby je hledaly. Role si můžete vyměnit- děti ukrývají a my hledáte.

Čarodějnický slalom
Na zahradě rozmístíme špalíčky, děti si vezmou koště a snaží se proběhnout slalom. Můžeme stopovat, aby děti vylepšovaly čas.
Můžeme určit počet, kolikrát mají špalíček oběhnout.

GRAFOMOTORIKA
1. Pavučina- nakreslíme na papír hvězdičku a vyznačíme body, které děti budou spojovat (pro starší můžeme nakreslit spojovací body blízko, a pro mladší je oddálíme).
2. Koště- předkreslíme tvar koštěte a děti vyplní čárami, můžeme je předkreslit obyčejnou tužkou, nebo necháme děti samostatně dokreslovat čáry.

  PAMPELIŠKOVÝ MED
Čarodejnice nejsou jen zlé, jsou to také skvělé bylinkářky, které se vyznají v tajích přírody. Umí zahánět nemoci, léčit zlomeniny a neduhy. Pojďme si společně vytvořit pampeliškový med. Nemá zdravotní účinky jako včelí, ale je to moc fajn alternativa, můžeme s ním osladit, kaši, čaj, či salát, nebo namazat na chléb.
Potřebujeme: 1 litr vody, citrón, 1 kg cukru krystal, velkou sklenici a 4 plné hrsti čerstvých pampeliškových květů
1. Květy pampelišek vložíme společně s dobře umytým a na plátky nakrájeným citronem do velké sklenice a zalijeme je jedním litrem studené vody a necháme 24 hodin ve vodě.
2. Nálev přecedíme do hrnce přes síto a tkaninu, aby se do hrnce nepřelily žádné kousky květu.
3. Do nálevu přidáme cukr.
4. Pampeliškový nálev se musí vařit tak dlouho, dokud nezhoustne. Alespoň hodinu.
5. Poté přelijeme do čistých sklenic a důkladně uzavřeme. Po vychladnutí skladujeme na tmavém místě.

KRÁSNOU ČARODĚJNICKOU ZÁBAVU

PŘEJE ČARODĚJNICE DADULÍNA

                                      MIŠULÍNA