Vše ze třídy Machnín Koťátka

Aktuality ze třídy Machnín Koťátka

Naše tělo

Čáááu mňááám číčo, kocoure, myšáku a myško,

už jsme si dlouho nepsali. Tady Mourek a Maruška. Pěkně se nám po tobě stýská. Jednou ráno, když jsme vstávali, jsme zjistili, že nám zavřeli školku. A tak jsme běželi za panem profesorem Chytrolínem. Pamatuješ si na něj? To je jeden chytrý ráčkující pán s brýlemi, co Mourkovi onehdy měřil kostru metrem. A říkali jsme mu, že nepřijdete. A on mi odpovídá: Cožeee? A jak se děti dozvědí informace o kostrrre a našich svalech? Tak jim to napíšeme, pane profesore, mu povídáme. No dobrááá. Jdeme na to!

Kotě a myško, představ si, že máme v těle kosti, no najdi je, nahmatej, poklepej! Bez nich bychom spadli na zem a rozplácli se jak mastný flek. Ano, je to naše opora! Vyzkoušej si to! Vezměte s mamkou modelínu a uválejte části těla, na žádnou nezapomeň (kouličky nebo válečky). Když je spojíš, drží ti části u sebe? Jasně že ne, musíš si vzít špejli (jako naše kosti) a spojit všechny části špejlí. Vualááá, a panáček by měl držet pěkně pohromadě a jestli jste s mamkou udělali i chodidla, tak i stojí!

Jestli máte čas, koukněte se s taťkou do encyklopedie na lidskou kostru, koukněte se, jaké máme kosti v těle (pánev, lopatky, ale nepleť si to s pánví na vaření a lopatkou na písek:-D), že máme klouby, aby se ta naše kostra ohýbala.

Kotě a myško, kontrolní otázka. Máme v našem těle jenom kosti? Stojíme snad na místě jak věšák na kabáty? Nééé, to víte, že ne. Totiž, aby se naše kostra mohla projít, rozeběhnout, zaskákat si, no prostě hýbat se, potřebuje k tomu svaly! Koukněte se zase do vaší chytré encyklopedie, najdete tam i šlachy, které ty naše svaly spojují s kostí. Máš ty vůbec svaly v těle? Vyzkoušej si to: udělej 5 kliků, 5 sklapovaček, 5 žabáků, zkus udělat svíčku (na měkké podložce), postav se a zkus se dotknout nohou. Máš je tam všechny?! Výborně. Jestli ten táta nebo máma nemají doma činku? Zkus schválně, kdo je nejsilnější v rodině a má pořádně vypracované „bicáky“!:-D

No a tady máš tipy na parádní vyrábění, při kterém se i dozvíš, jak naše kostra a svaly fungují.:

https://cz.pinterest.com/pin/347480927489403861/ - tady můžeš vidět, kolik máme kůstek v dlani a zároveň se prsty ohýbají, díky svalovému systému! Obkresli ruku, vystřihni, rodiče musí vyrobit systém a ty pak už provlečeš šňůrky brčky.

 

https://cz.pinterest.com/pin/265430971772726423/ - tohle je náročnější, ale můžeš vidět, jak funguje sval, tzv. kontrakcí, natažením a smrštěním.

Lze vyrobit jednodušší verzi: https://cz.pinterest.com/pin/38421403044633009/

Tak pac a pusu, píski, mňauky.

Vaše Maruška, Mourek a pan profesorrrr!

Podzimní dobrodružství

Mňauky mamko a taťko,

tenhle týden jsme si s koťaty povídali o stromech a lesních zvířatech. Třídili jsme je na listnaté a jehličnaté, zvířáta jsme posílali do postýlky nebo do teplých krajin. Celý týden vyrábíme z přírodnin různá zvířata, květiny a jiné věcičky. Nejlepší ale byla naše dobrodružství. Včera jsme byli pouštět draka a dneska jsme šli daleko do lesa ke krmelci, kam jsme dali zvířatům jablka a kaštany.

ÚKOL NA DOMA: Pozor, pozor. Vyhlašuju soutěž o nejzajímavejší poklad a list, který najdete na zahradě nebo v lese. Doneste co najdete do školky, už se nemůžu dočkat. Jsem napjatý jak kšandy.

Pac a pusu váš Mourek.

Koťata na poli

Hola, hola, pole volá,

představte si kočičí rodiče, tento týden k nám chodí na návštěvu kamarádi z pole. Povídáme si s nimi, co se pěstuje na poli a proč. V pondělí k nám přišel Ječmínek a ukazoval nám obilniny, sázeli jsme na schodech obilí a kukuřici, a cvičili si prostorové vnímání. V úterý k nám přiletěl pták čížek s Makovičkou a ukázali nám olejniny. My si pak procvičili pusy, písmenko M a foukali do peříček. Kdo je statečný, tak ochutnává, ale zatím jsme měli jen samé dobroty (ovesné sušenky nebo makovou buchtu :-D). Zítra k nám příjde Hrášek a ukáže nám luskoviny, naše uši budou poslouchat a rozeznávat hrách, čočku nebo fazole. Ve čtvrtek přijde Leník, který nám bude vyprávět o přadných rostlinách jako je len. Zahrajeme si na švadlenky a krejčíky. V pátek k nám přijde kamarád Tuřín a s ním si upečeme buchtu.

Nemáte náhodou doma na zahrádce, nebo nevíte kde by mohly být, nějaké poklady, co se pěstují na poli (slunečnice, fazole, hrášek, kukuřici ad.)? Doneste nám do školky ukázat, co jste ulovili?!

Můžete také doma něco z pokladů vyrobit a donést nám ukázat!

Inspirace: 

http://vseocosezajimam-martula.blogspot.com/2016/10/tvoreni-z-prirodnich-materialu.html

https://www.promaminky.cz/kreativni-dilna/obrazky-pranicka-340/magicke-fazole-1068

https://cz.pinterest.com/pin/421016265157252856/?nic_v2=1a2dW5RLR

Páčku, máčku.:-)

Tvůj Mourek s polními kamarády.

PS: Nemusíš nám všechno nosit do školky, můžeš nám klidně napsat na email, a poslat třeba fotku úlovku, výrobku. Těšíme se

Email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zahrada u Koťat

Čusky lusky taťko, mamko,

představte si, že u nás v pondělí bylo divadlo, přijela k nám pohádka o medvědech, a moc jsme si to užili. V úterý jsme našli Květáka v obřím hrnci. Uvařil nám písničku o zelenině a básničku o bramboře. A uvnitř také byla zelenina a ovoce. Květák je pěkný popleta, protože si myslel, že má v hrnci jenom ovoce. A tak mu koťata všechno roztřídila. Zítra v hrnci najdeme nové ovoce a zeleninu a budeme se učit jako velcí školáci zlomky. Trochu si zafoukáme a procvičíme jazýčky. Ve čtvrtek bude v hrnci velké překvapení, budeme si každý vyrábět opravdový salát. V pátek pak dokončíme náš velký projekt "zahrada", který jsme dnes začali tvořit. Uvidíte sami:-). (taťko, mamko, neprozraď to kotěti)

ÚKOL NA DOMA: Udělejte si doma s dětmi vařící chvilku. Zkuste vyrobit nějakou dobrotu ze zeleniny nebo ovoce. Povíte nám pak ve školce, jak to dopadlo! Roste vám něco na zahrádce? Tak vezměte nějaký plod, rozpůlte na polovinu a podívejte se, co ta objevíte?! Zeptám se koťátek. A jestli máte barvičky, použijte poloviny plodu a udělejte si obrázek z otisků!

Inspirace: http://vytvarna-vychova.cz/tag/ovoce-a-zelenina/ 

Váš Květák Ředkvička.

Podzim u Koťat

Čauky mňauky kočičí rodiče,

představte si, že místo Mourka (To je náš plyšový kamarád kocour.) jsme ve školce našli Pana Podzimníka. Vypadá trochu jako Mourek, ale má dlouhý šedý vous a čepici s podzimními plody. V jeho kouzelné tašce jsme objevili hry a úkoly. Dneska jsme v tmavém lese hledali listy, počítali kapky vody a zazpívali si legrační písničku o Větru. Podzimník nám dal úkol, abychom venku našli šípky a přinesli mu je, ale nic jsme neobjevili.

ÚKOL NA DOMA: Zkuste s koťetem zajít na procházku, nebo se vyvětrat na zahradu, a doneste do školky panu Podzimníkovi nějaké přírodniny. Šípky, listy, šištice, „nosy“ z javora a jiné, které vás cvrnknou do nosu. 

Ve středu nám bude ve školce trochu foukat a pršet, v kouzelné tašce objevíme Mraka Lechtáčka. S ním si procvičíme dýchání, jazýček a písmenko P. Začneme také vyrábět z přírodnin draka a jiné výtvory. Ve čtvrtek najdou koťátka v tašce Květáka:-D, který slyšel, že na podzim hodně fouká, a připravil si pokusy se vzduchem a vodou. V pátek si budeme hrát s přírodninami. Budeme je řadit podle velikosti, určovat co je první, poslední, třídit do skupin a třeba vytvoříme i nějaký tvar. (mami, tati, neprozraď Kotěti program, bude to překvapení).

Nová básnička:

Kde se vzaly, tu se vzaly,

z pelíšku se vyklubaly

tmavohnědé kaštany.

Léto už je za námi…

Otevírá podzim vrátka

-děti myslí na zvířátka.

Tmavohnědé kaštany

přinesou jim k snídani.

Nejbližší akce Machnín Koťátka